Systemy alarmowe

sp 4003 satel 122 0Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) to popularnie zwane systemy alarmowe. Ich podstawowym zadaniem jest wykrycie oraz poinformowanie o próbie kradzieży, włamania czy napadu - dzięki ochronie zarówno wnętrza obiektu, jak też obszaru zewnętrznego.

Serce systemu stanowi centrala alarmowa - dzisiaj najczęściej integrująca w sobie systemy monitoringu telefonicznego czy powiadamiania. Od jej funkcjonalności zależeć będą możliwości systemu, zarówno te obecne, jak i przyszłe - mając na względzie przyszłą rozbudowę systemu. Wybór centrali będzie miał także wpływ na komfort użytkowania i niezawodność całego systemu, jak również na estetykę eksponowanych elementów instalacji.

Nawet najprostsze centralki posiadają możliwość programowania z wykorzystaniem komputera, zarówno lokalnie, jak i zdalnie - w celu skontrolowania poprawności pracy systemu alarmowego. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają szeroko pojętą integrację systemu sygnalizacji włamaniowej i pożarowej z elementami kontroli dostępu, czy realizację funkcji automatyki domowej.

Aby zapewnić możliwie najlepszą ochronę w danym przypadku, istnieje cała gama czujek wykorzystujących różne zjawiska fizyczne. Najbardziej popularne są pasywne czujki podczerwieni, tzw. PIR.
Wykorzystują one wykrywanie promieniowania podczerwonego (a więc temperatury) emitowanego przez ciało intruza poruszającego się w jej polu widzenia. Aby zapewnić jeszcze lepsze parametry, tego typu czujki bywają uzupełniane o dopplerowską głowicę pracującą w zakresie mikrofal - są to tzw. czujki dualne.systemy alarmowe

Najprostsze czujki, pełniące jednak bardzo ważną rolę w systemie alarmowym, to czujki otwarcia drzwi, bram czy okien - w tym celu wykorzystywane są kontaktrony, sterowane magnesami trwałymi, co praktycznie eliminuje współpracę mechaniczną elementów takiej czujki, gwarantując jej niezawodność.

Aby system alarmowy mógł być skuteczny, konieczna jest możliwość przekazania informacji o zdarzeniu alarmowym. Do tego wykorzystywane mogą być sygnalizatory zewnętrzne i wewnętrzne, zarówno sygnalizujące akustycznie, wytwarzając dźwięk o bardzo dużym natężeniu, jak i optycznie, z wykorzystaniem elementów błyskowych o dużej jasności. Rolą sygnalizatorów jest zarówno wystraszenie intruza, jak też przyciągnięcie uwagi osób znajdujących się w pobliżu miejsca zdarzenia.

Bardzo istotna jest także funkcja niezwłocznego przekazania informacji o włamaniu do odpowiednich służb, czuwających nad bezpieczeństwem mienia (tzw. stacje monitoringu w firmach zajmujących się ochroną) oraz bezpośrednio do osoby zainteresowanej, w postaci komunikatu słownego. W celu zwiększenia bezpieczeństwa takiego rozwiązania, wykorzystującego standardowo linię telefoniczną, zastosować można wyspecjalizowane moduły GSM, które niweczą próby wcześniejszego sabotażu linii telefonicznej oraz pełnią nieocenioną rolę w miejscach pozbawionych takiej linii.